LUHAČOVICE - KOLÁČOVÁ CENA PRO VRANÝ

21.09.2015 12:29

V letošním roce se do soutěže Vesnice roku přihlásilo celkem 210 obcí ze třinácti krajů České republiky. Komisaři postupně navštívili a hodnotili všechny přihlášené vesnice. Obec, která ve svém kraji získala prvenství a tím také Zlatou stuhu, postoupila do celostátního kola.
Výsledky celostátního kola soutěže Vesnice roku 2015 byly vyhlášeny v sobotu 19. září v Luhačovicích v rámci XXIII. Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem. Festival byl zahájen v 14.00 hod. státní hymnou a přivítáním hostů před Společenským domem, kde se program a vyhlášení soutěže konalo. Moderátorka představila hosty – ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou, 1. místopředsedkyni SPOV a senátorku Veroniku Vrecionovou, předsedu Komory obcí Svazu měst a obcí ČR Pavla Drahovzala, prezidentku festivalu Radku Ehrembergerovou a místostarostu Luhačovic Romana Leblocha, kteří pronesli úvodní projevy a popřáli zdar účinkujícím i organizátorům akce. Pak již následovala vystoupení dětských souborů jedno za druhým, Malé zálesí z Luhačovic, Holoubek z Uherského Brodu, Úsměv z Opavy, Kodroletu z Rumunska, Radost z Trenčína a další.

Po té, od 16.00 hod. následovalo slavnostní vyhlášení finalistů soutěže Vesnice roku 2015. Moderátorem byla tajemnice soutěže Ing. Miroslava Tichá (Ministerstvo pro místní rozvoj) a starosta obce Tučín Jiří Řezníček (Spolek pro obnovu venkova ČR). Nejprve představili jednotlivé finalisty krajských kol soutěže, kterými jsou obce

Babice, Zlínský kraj
Bžany, Ústecký kraj
Černotín, Olomoucký kraj
Jarošov nad Nežárkou, Jihočeský kraj
Kornatice, Plzeňský kraj
Krásná, Karlovarský kraj
Kunín, Moravskoslezský kraj
Martínkov, Kraj Vysočina
Mříčná, Liberecký kraj
Rudka, Jihomoravský kraj
Stračov, Královéhradecký kraj
Vraný, Středočeský kraj
Vysočina, Pardubický kraj.

Dále uvedli hosty, Karlu Šlechtovou (ministryni pro místní rozvoj), Mariana Jurečku (ministra zemědělství), Veroniku Vrecionovou (Spolek pro obnovu venkova) a Pavla Drahovzala (Svaz měst a obcí ČR), kteří ve svých projevech krátce zhodnotili soutěž a vyzvedli její přednosti. Pak již následovalo vyhlášení oceněných obcí. Jako první byla vyhlášena Koláčová cena za nejlepší domácí koláče, kterou získal městys Vraný ze Středočeského kraje. Třetí místo získala obec Černotín z Olomouckého kraje, na druhém místě se umístila obec Vysočina z Pardubického kraje a vítězem v jedenadvacátém ročníku soutěže Vesnice 2015 roku se stala obec Krásná z Karlovarského kraje.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová ve svém závěrečném slově uvedla „Gratuluji obci Krásná, nicméně pro mne jsou všichni finalisté vítězi. Jsem ráda, že Ministerstvo pro místní rozvoj může každoročně jako hlavní partner a vyhlašovatel tuto prestižní akci podpořit třiceti až čtyřiceti miliony korun,“ a dodala: „Považuji tuto soutěž za velmi přínosnou a motivační i pro dosud nezúčastněné obce. Cílem Vesnice roku totiž není předvádění co nejhezčích ulic či domů, ale stmelování života v obci. Nechť jsou všechny zúčastněné vesnice inspirací i pro ostatní. Už nyní se těším na příští ročník. Ten zážitek stojí za to!“

V rámci celostátního kola byla v letošním roce poprvé udělena také „Vesnice roku 2015 – Cena veřejnosti“, kterou získala obec Babice ze Zlínského kraje.

Vraný reprezentoval při slavnostním předávání ocenění starosta Ing. Miroslav Zázvorka a místostarosta Ing. Zdeněk Bláha s doprovodem, kteří přijeli již na páteční program. Při sobotním vyhlašování cenu přebíral starosta obce za hlasitého skandování fanoušků z městyse Vraný, kterých přijel plný autobus. Jejich dvoudenní výlet do Luhačovic, s ubytováním v hotelu Harmonie II., se vydařil díky pěknému počasí a navíc se zúčastnění vraceli s dobrým pocitem, že domů nejedou s prázdnou. Cestou zpět se zastavili v Lukově u paní Vlasty Zázvorkové, která má největší podíl na získání Koláčové ceny tím, že vítězné koláče upekla. Vzorky čerstvě upečených koláčů, připravených k ochutnávce potvrdily, že cena je opravdu zasloužená.

              Starosta městyse Vraný Ing. Miroslav Zázvorka převzal Koláčovou cenu.

Více fotografií najdete ve Fotogalerii.

 

 

Kontakt

Úřad městyse Vraný

ouvrany@volny.cz

Vraný čp. 9
Vraný 273 73

724 179 320

Datová schránka
eegbj8gÚřední hodiny:
Pondělí - úřední den 07.00 - 11.30 12.00 - 17.00
Úterý 07.00 - 11.30 12.00 - 14.30
Středa - úřední den 07.00 - 11.30
12.00 - 17.30
Čtvrtek 07.00 - 11.30 12.00 - 15.00
Pátek 07.00 - 11.30 12.00 - 13.30

Úřední hodiny starosty Ing. Miroslava Zázvorky
Pondělí 16.00 - 17.00
Středa 16.00 - 17.30

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode