Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Městys Vraný > Současnost

Současnost

Nadmořská výška je kolem 300 m a nejvyšší bod u Peruce je 336 m. n. m. Vraný leží v údolí, kterým protékají dvě ramena Vranského potoka. Středem obce jedno rameno, na kterém jsou Farský a Víchův rybník. Druhé rameno teče na jižní straně pod lesem a spolu se spojují 1,5 km od obce. Vranský potok je dlouhý 20 km a přitéká do Červeného potoka. Další pramen vytéká ze sklepa bývalého pivovaru a je sveden do kašny a druhý pramen pitné vody pod Studenou strání je dnes využit pro rozvod veřejného vodovodu po obci.

Kolem Vraného jsou na jižní a východní straně tři lesy o rozloze Obora 68 ha, Hřeblo 50 ha a Práč 42 ha. Jsou to lesy smíšené. Obora a Hřeblo jsou vyhledávány a hojně navštěvovány houbaři z celého okolí. Les Práč je znám svojí romantikou a tichem a složením různých druhů stromů, je považován za nejzdravější místo Vraného.

Před několika lety byl velký zájem vybudovat v Práči chatovou oblast, ale zásahem odborníků ornitologů a přírodovědců, byla tato akce zastavena, protože v Práči hnízdí velké množství ptactva a vyskytovaly se i vzácné rostliny

Na konci kladenského okresu a na rozhraní Středočeského a Severočeského kraje leží městečko Vraný, které je nejsevernější obcí v okrese.